Důležitost správného užití
Neméně důležité je, pokud má práce po řemeslné firmě dobře vypadat a výsledek majiteli dlouho a dobře sloužit, správné použití nářadí a pomůcek tam, kde skutečně patří. S Vaším dovolením uvedu příklad.
Šroubovák, asi nejbežnější a nejčastější pomocník většiny elektrikářů. Všichni jistě známe tři nejčastější druhy zakončení čepele/břitu a to typ plochý SL, křížový philips PH a křížový pozidriv PZ. Dále také mnoho dalších typů, jako je tvar břitu torx, inbus, robertson a další.
Co už je však méně známé a překvapivě i mezi elektrikáři je typ PZ/SL – jde o kombinaci tvaru zakončení “pozidriv” a “plochý”. Hlavy šroubu na tento typ šroubováků používá většina výrobců rozvaděčových přístrojů (jističů, chráničů, vypínačů, svorkovnic atd.) i dalších prvků jako jsou zásuvky a vypínače. O šroubovácích tohoto typu jsme dokonce nenašli zmínku ani v odborných článcích, probírajících obdobná témata na oborových webech.
Každopádně, užití jakéhokoli jiného typu šroubováku na dotažení šroubů s hlavou pro PZ/SL má za následek buď špatně dotažený spoj nebo poškozenou, tzv. “strhlou” hlavu šroubu. Navíc, šrouby každého výše zmíněného přístroje mají předepsaný moment utažení a je tedy nutné použít, při finálním dotažení šroubů, momentový šroubovák. V praxi se s takovým přístupem bohužel setkáváme stále vyjímečně.